Terapia ACT

Na czym polega terapia ACT?

W odniesieniu do charakteru relacji terapeuta-klient, ACT polega na wspólnym odkrywaniu kluczowych potrzeb, najwyższych wartości i wieloaspektowej wizji życia, jakie pragnie wieść dana osoba. Rolą terapeuty jest wyposażenie klienta w narzędzia i umiejętności, które pomogą mu mierzyć się z codziennymi trudnościami w drodze do realizacji życiowych celów.

Niekiedy zdarza się, że odczuwany lęk bardzo ogranicza w podejmowaniu wyzwań. Obawa przed tym, co może się stać, tworzenie przykrych scenariuszy w głowie na długo zanim dana sytuacja rzeczywiście będzie miała miejsce, intensywne rozpamiętywanie porażek – to tylko niektóre z natrętnych myśli, powtarzających się w głowach wielu osób. W rezultacie często następuje osłabienie zapału i rezygnacja z realizacji planów. Wraz ze spadkiem pewności siebie, pojawiają się negatywne myśli i osądy, ogólne poczucie bezsensowności.

6 procesów terapii ACT

Terapia ACT zakłada, że utrzymująca się obecność psychologicznych trudności jak i wszelkich psychopatologii, ma swoje źródło w opisanej w tekście powyżej sztywności. Aby odwrócić ten proces, stosuje się metody mające na celu uelastycznienie zachowania:

Skupienie na teraźniejszości

Ćwiczenie uważności techniką mindfulness.

Ja jako kontekst

 Samoświadomość, aktualnej oceny ,,Ja’’, perspektywa przedstawienia swojej osoby.

Akceptacja myśli i emocji

Zaniechanie dążenia do ich stałego kontrolowania i unikania.

Wartościowanie

Obranie celów do realizacji, zbudowanie systemu wartości i zbioru zasad.

Dyfuzja poznawcza

Nauka chłodnej oceny sytuacji, oddzielenie własnych wyobrażeń od rzeczywistości.

Działanie

Podejmowanie czynności, by przybliżyć się do realizacji planu i czerpać radość z osiągnięć.

Kontrola i bezpieczeństwo

Posiadanie kontroli sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Mamy naturalną potrzebę unikania nieprzyjemnych emocji i stanów. Gdy nie wszystko przebiega zgodnie z planem, u niektórych osób pojawiają się trudne emocje. Są one kojarzone z doświadczaną aktualnie sytuacją bądź bodźcem i tworzą pewne schematy poznawcze, za którymi idą określone zachowania.

Proces ten jest związany z psychologiczną sztywnością. Jej główne elementy to: unikanie doświadczeń, nadmierne skupienie na przeszłości i przyszłości, brak jasno określonych celów życiowych, stagnacja/impulsywność, przywiązanie do aktualnej wizji siebie (oceny własnej i otoczenia), a także fuzja poznawcza, czyli nieumiejętność oddzielenia własnych osądów od rzeczywistości; błędne oceny poznawcze, opierające się wyłącznie na subiektywnym odczuciu.

Co różni ACT i CBT?

W odróżnieniu od tradycyjnej terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), ACT nie skupia się na dążeniu do zmiany ani eliminacji niepożądanych myśli czy reakcji, ale na ich pełnej akceptacji. W tym podejściu korzystający z terapii uczą się koncentracji na działaniu zgodnym z wyznawanym przez nich systemem wartości. Dążą do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i wzrostu satysfakcji życiowej, przy jednoczesnym uznaniu obecności cierpienia i bólu. Z czasem akceptują fakt, że nie mają wpływu na przebieg niektórych procesów. Życie charakteryzuje duża nieprzewidywalność. Nie da się go w pełni kontrolować ani zaplanować. Odpuszczenie kontroli i uznanie przypadkowości zdarzeń pozwala skoncentrować się na rzeczach naprawdę ważnych.

Metody stosowane w ACT

Wśród technik powszechnie stosowanych w terapii ACT znajdują się psychoedukacja oraz stosowanie metafor i wyobrażeń, przy pomocy których objaśnia się koncept akceptacji i dyfuzji poznawczej. Proponowane są liczne ćwiczenia, dopasowywane indywidualnie do potrzeb każdego klienta.

Występują zadania oparte na doświadczaniu, techniki uważności – mindfulness, a także zadania angażujące użytkowników terapii do podejmowania wyzwań i praktycznych, pozytywnych działań. Zwiększa się produktywność, rośnie motywacja wewnętrzna i ogólne zadowolenie.

Do kogo skierowana jest terapia?

Terapia ACT zyskuje coraz większą popularność. Może być przeprowadzana w formie krótko- i długoterminowej, ponadto łączy się z innymi terapiami. Jej skuteczność potwierdza szereg badań na grupach osób o specyficznych cechach bądź doświadczających określonych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Ten typ terapii może być odpowiedzią na potrzeby ludzi zmagających się z problemami bezpośrednio związanymi z występowaniem:

  • depresji, zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych;
  • dolegliwości bólowych i somatycznych, chronicznego bólu;
  • podwyższonego poziomu stresu i napięcia;
  • zaburzeń odżywiania, otyłości, cukrzycy;
  • OCD, PTSD i natrętnych myśli;
  • uzależnienia od substancji psychoaktywnych;
  • a także schizofrenii i zaburzeń psychotycznych.

ACT zalecana jest też między innymi dla osób chorujących przewlekle (np. na padaczkę, nowotwory), doświadczających wysokiego poziomu stresu lub lęku, często i intensywnie zamartwiających się. Sprawdza się idealnie u rodziców, szczególnie dzieci z niepełnosprawnościami, którzy doświadczają wielu trudności.

Wielu z nich sumiennie wypełniając swoje role, zepchnęło własne potrzeby i wartości na dalszy plan, by móc w pełni poświęcić się dziecku. ACT może się okazać świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają małą motywację, chciałyby pozbyć się lęku przed podejmowaniem wyzwań i znacząco poprawić jakość swojego życia.

Call Now Button