Terapia integracyjna
Na czym polega terapia Integracyjna?
Podejście integracyjne w psychoterapii jest wyjątkowe i wyróżnia się na tle innych dostępnych form pomocy psychoterapeutycznej. Wiążą się z nim ściśle pojęcia integracji i eklektyczności. Integracja podejść to łączenie ze sobą koncepcji i konkretnych teorii terapii wywodzących się z różnych nurtów i tworzenie spójnego obrazu problemu, ujmując go w pewne ramy.
Eklektyczność polega na swobodnym doborze poszczególnych elementów z zachowaniem ciągłości procesu terapeutycznego. Terapia integracyjna czerpie z dorobku i najwyższych osiągnięć pozostałych nurtów psychoterapeutycznych – terapii psychodynamicznej, humanistycznej, terapii Gestalt, podejścia CBT i teorii systemowych.

Główne zalety psychoterapii integracyjnej
Terapie integracyjne cechuje wysoka skuteczność i cieszą się zainteresowaniem. Wielu psychoterapeutów wyznaje pogląd, że warto łączyć różne metody, żeby skuteczniej pomagać odwiedzającym ich osobom i by efekt ich starań utrzymywał się dłużej.
Uniwersalność
Duża elastyczność i swoboda w działaniu
Szeroki wachlarz dostępnych metod pracy nad problemem
Osoby po odbytej terapii integracyjnej deklarują, że poprawił się komfort ich życia, a samo doświadczenie terapii było dla nich angażujące i wartościowe. Tak więc, niezależnie od problemu, z jakim zwrócisz się do terapeuty integracyjnego, będzie on szukał rozwiązań idealnych dla Ciebie.

Integracyjny nurt psychoterapeutyczny
Rozważ rozpoczęcie procesu psychoterapeutycznego w nurcie integracyjnym, jeśli potrzebujesz terapii, ale nie jesteś ukierunkowana/y na konkretny nurt. Chciał(a)byś spróbować czegoś uniwersalnego, dającego duże możliwości poznania i samorozwoju – a jednocześnie idealnie do Ciebie dopasowanego.
Gdy przytłaczają Cię codzienne problemy, twoja równowaga wewnętrzna została zaburzona i potrzebujesz przeanalizować swoje życie od podstaw lub skupić się na jego określonych obszarach – gabinet terapeuty integracyjnego może okazać się idealnym wyborem.
Dla kogo?
Nie istnieje jasno i ściśle określona grupa potencjalnych odbiorców tego typu terapii. Może z niej skorzystać każdy. Wysoką skuteczność stwierdzono w leczeniu, m.in.:
- zaburzeń nastroju, depresji
- poczucia pustki i beznadziejności;
- trudności w relacjach z innymi;
- zaburzeń lękowych, podwyższonego stresu;
- zaburzeń odżywiania (anoreksji, bulimii);
- zaburzeń osobowości (szczególnie OCD);
- natrętnych myśli, nawracających trudnych emocji;
- uzależnienia od substancji.